Paroda “Daiktai nuo raštininko stalo”

Share this post


Paroda “Daiktai nuo raštininko stalo”

Nuo 2022 m.  vasario 10 d. iki kovo 30 d. Zanavykų muziejuje eksponuojama Lietuvos liaudies buities muziejaus fondinė paroda "Daiktai nuo raštininko stalo". Parodoje eksponuojami tarpukario Lietuvoje  naudoti kanceliarijos daiktai: įvairūs pieštukai, trintukai, pieštukinės, rašymo plunksnos, rašalo buteliukai ir puošnios rašalinės, rašalo nusausintuvai (spaustukai), taip pat parkeriai ir rašalo ampulės rašaliniams parkeriams pripildyti, atspaudų pagalvėlės ir kt. 
Kai kurie raštinės reikmenys gaminti Lietuvoje, smulkiose dirbtuvėse, pvz., Kaune veikė A.Smilgos rašalo ir klijų gamybos įmonė „Kregždė“, klijų dirbtuvė „Stumbras“, sąvaržų dirbtuvės. Kiti reikmenys importuoti iš užsienio valstybių, ypač Vokietijos. Šia veikla užsiėmė ir 1921 m. įkurtas „Spaudos fondas” – stambiausia nepriklausomos Lietuvos mokslo ir mokymo priemonių gamybos ir platinimo, knygų leidybos ir prekybos kooperacinė bendrovė, veikusi iki 1940 m. Kaune. Tarpukario Lietuvą pasiekdavo tokių žymių prekių ženklų produkcija kaip „Pelikan“, „Johan Faber“, „Faber-Castell“, „Staedtler”, „Stadilo”. Tai pasaulinės firmos, kurių veikla vykdoma daugelį dešimtmečių, o produkcija pasižymėjo aukšta kokybe. 

Didžioji dauguma eksponatų naudoti Lietuvoje XX a. 3–4 dešimtmečiais, tačiau kai kurie jų taip ir liko „neišpakuoti“ ir muziejų pasiekė kaip neparduotos prekės (sovietams uždraudus privačias parduotuves, buvusios sandėliuose prekės, slapta išsaugotos iki Nepriklausomybės).
Eksponuojami daiktai buvo svarbūs mokyklose, to meto inteligentų šeimose, įvairiose įstaigose, kanceliarijose. Daugeliu atveju tokie reikmenys buvo raštininko, „kontoros“ darbuotojo kasdieninės darbo aplinkos atributai. 
Skip to content