Projektas “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai-Budry”
Projekto pradžia – 2020 m. rugsėjo 1 d.,
pabaiga – 2022 m. rugpjūčio 31 d.
Projekto tikslas: Sustiprinti tvarų gamtinio ir kultūrinio paveldo naudojimą turizmui bendradarbiavimo per sieną teritorijoje.
Bendra projekto išlaidų suma – 918 897,99 EUR, ERPF indėlis EUR: 78 1063,00 EUR
Projektu siekiama padidinti kultūrinį ir gamtos paveldą turizmo srityje “Šakiai-Budry” abipus sienos, užmezgant bendradarbiavimą tarp Zanavykų muziejaus (LB) ir Budry savivaldybės. Numatytos bendros veiklos, skirtos turistų skaičiui padidinti, išsaugojant tradicinius amatus ir kultūrinį paveldą bei plėtojant LT-PL kultūrinį turizmą. Pagrindinės veiklos kryptys: kurti bendrą kultūrinio ir gamtos paveldo turistinį maršrutą “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai-Budry”, išsaugant gamtos ir kultūros paveldą turizmo tikslais per edukacines programas, apimančias abiejų šalių amatų technoligijas, pasikeičiant gerąją patirtimi, organizuojant amatų dirbtuves ir kartu vykdydant kultūrinę veiklą turistams paveldo vietose, kiekvieną gegužę pradedant pažintiniu dviračių žygiu ir jaunimo mainais. Tikslinė grupė: vietos bendruomenės LB, B2, lankytojai ir turistai. Tikslinė grupė gaus ilgalaikę naudą atnaujinant infrastruktūrą, pritaikant ją edukacinėms ir turistinėms veikloms bei edukacinėms programoms, susijusioms su amatais, kurios bus įgyvendinamos siekiant skatinti regioną kaip vieną iš lankomiausių turistinių vietų. Programos įgyvendinimas prisidės prie regiono patrauklumo didinimo.
Projektą įgyvendina: Zanavykų muziejus ir Budry savivaldybė.
TĘSTINIS BENDRADARBIAVIMAS
2023 M.
http://www.drg.lt/kultura/24286-menininkes-tapyba-zmoniu-akiu-ir-sielos-dziaugsmui
DVIRAČIŲ ŽYGIS Į LENKIJĄ
Birželio 23-25 dienomis 10 žmonių iš Šakių krašto ir 10 žmonių iš Budry delegacijos apkeliavo dviračiais Rytų Prūsiją, kurios įspūdingi kraštovaizdžiai – ežerai, miškai, kalvos – paliko nepamirštamų įspūdžių. Sudarytas maršrutas leido prisiliesti prie šio krašto istorijos, aplankyti naujus lankytinus objektus, pažintinius takus. Joninių laikas buvo pasirinktas neatsitiktinai – norėta pamatyti, kaip ši šventė švenčiama Lenkijoje, iš arčiau susipažinti su jų papročiais ir tradicijomis. Joninių naktis buvo sutikta Vengoževo miestelyje. Trumpiausia metų naktis čia buvo kupina magijos, mistikos ir šviesos stebuklo. Neišdildomą įspūdį paliko tradicinės dainos, magiški jaunuolių šokiai prie laužo, vietinis maistas.
Šiltai lietuvių delegaciją sutiko ir pokalbiui pakvietė Budry miestelio meras Jozef Markiewicz, Vengoževo miestelio meras Krzysztof Kolaszewski bei kultūros centro direktorius Piotr Bardonski. Žygio dalyvių laukė ir dar vienas išbandymas – sudalyvauti koldūnų gaminimo varžytuvėse, kurios kasmet rengiamos Budry miestelio bendruomenės šventės metu.
FESTIVALIS “IŠEIK, SŪDUVI, ANT DVARO PAMANDRAVOT”
Birželio 17 d. Zanavykų muziejus organizavo medžioklės ir amatų festivalį “Išeik, sūduvi, ant dvaro pamandravot”. Mes labai džiaugiamės, kad į festivalio veiklas įsijungė ir mūsų partneriai iš Budry savivaldybės. Lietuvių publikai jie atvežė ir pristatė nuostabią vokalinę grupę “Ale Babki”, kuri sužavėjo žiūrovus savo energingomis dainomis.
DANUTOS SEWRUK PARODOS ATIDARYMAS
Zanavykų muziejaus ir Budry savivaldybės (Lenkijos Respublika) draugystė užsimezgė įgyvendinant ES projektą “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai – Budry”. Tęsiant bendradarbiavimą, džiaugiamės savo muziejuje galėdami pristatyti talentingos lenkų menininkės Danutos Sewruk tapybos parodą „Rytų Prūsija languose“.
Šioje parodoje eksponuojamiems paveikslams dailininkė įkvėpimo sėmėsi iš istorinių XIX ir XX a. atvirukų, kuriose vaizduojamos Ungura apylinkės (lenk. Węgorzewo, liet. Ungura, vok. Angerburg). Tapyti paveikslai yra originaliai įkomponuoti į langų rėmus. Tai lyg simboliniai langai, pro kuriuos žiūrovas gali išvysti istorinius, dažniausiai jau nebeegzistuojančius, buvusios Rytų Prūsijos miestų pastatus.
Tarp jų, pavaizduotas ir Budry malūnas, kuris buvo renovuotas dvejus metus trukusio projekto metu. Parodos atidarymo metu autorei sveikinimo žodžius tarė: Gmina Węgorzewo meras Krzysztof Kołaszewski, Gmina Budry mero pavaduotoja Anna Kowalewska, Šakių rajono savivaldybė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas ir jo pavaduotoja Eglė Plančiūnienė, Kultūros ir meno tarybos pirmininkė Rima Rauktienė bei Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė.
_______________________________________________________________________________________
SUSITIKIMAS SU PARTNERIAIS
Liepos 1-2 dienomis Budry miestelyje (Lenkija) įvyko projekto “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai – Budry” partnerių susitikimas. Susitikimo metu buvo aptarti pradėti darbai bei sudėliotas per šiuos metus planuojamų įgyvendinti bendrų veiklų planas. Vizito metu apžiūrėjome restauruojamą Budry malūną bei apsilankėme Vengoževo miesto muziejuje. Projektas įgyvendinamas Europos Sąjungos lėšomis Nr. LT-PL-4R-330.
AMATININKŲ NAME
Liepos 23 d. Zanavykų muziejuje lankėsi delegacija iš Lenkijos. Atvykę svečiai turėjo galimybę susipažinti ne tik su veikiančiomis muziejaus ekspozicijomis, bet ir su restauruojamo Amatininkų namo vykdomais paprastojo remonto darbais.
DVIRAČIŲ ŽYGIS “KULTŪROS IR AMATŲ KELIU – ŠAKIAI – BUDRY”
Liepos 23-25 dienomis kartu su Sporto Laisvalaikio Klubas Vejas nariais ir svečiais iš Lenkijos keliavome dviračiais nuo Šakių iki Budry. Maršruto metu lankėme įdomesnes kultūros paveldo vietas bei išbandėme tradicinius lietuviškus amatus: duonos kepimą, žvakių liejimą, lipdymą iš molio bei virvutės sukimą. Bendruomenės „Virbalio vartai“ Senųjų amatų centras mus ne tik supažindino su senoviniais amatais, bet ir pavaišino karšta žolelių arbata, tikrais kaimiškais lašiniais, varškės sūriu bei mieliniu pyragu. Pakeliui stabtelėjome prie Vinco Kudirkos muziejus ir Vinco Kudirkos aikštė. Su charizmatišku bendruomenės pirmininku Vitu Katkevičiumi pasivažinėjome po istorinį Kybartų miestą, užsukome į Suvalkijos perlu vadinamą Paežerių dvarą. Po nakvynės, pailsėję, kalvotais Suvalkijos keliais vykome prie Vištyčio vėjo malūno. Apie šio krašto įdomybes ir paslaptis žygeiviams papasakojo Vištyčio Regioninis Parkas vyr. specialistė Živilė Grimailaitė. Išsimaudę Vištyčio ežere ir atgavę jėgas, pajudėjome link Trijų valstybių (LT, PL, RU) sienų sankirtos. Vėliau mus pasitiko įspūdingo dydžio viadukai – Stančikų tiltai, kuriuos apžiūrėjome ir iš arti, ir iš apžvalgos bokšto. Vakarop pasiekėme nakvynės vietą prie Goldapo ežero. Pasigrožėję vakarinio miesto vaizdais ir įkvėpę gydančio oro prie Druskų garinimo sienos, kitą rytą išmynėme Budry link. Budry miestelyje dviračių žygio “Kultūros ir amatų keliu-Šakiai-Budry” (W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai -Budry) dalyvius pasitiko Budry meras Jozef Markiewicz ir Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitiene. Abiejų šalių dviratininkų atstovams buvo įteiktos taurės, o visi dalyviai apdovanoti medaliais bei atminimo dovanėlėmis. Per tris dienas žygio dalyviai dviračiu įveikė 209 km. Dėkojame žygeiviams už ryžtą ir atkaklumą, už vienas kito padrąsinimą ir draugiškumą. Užsimezgusi abipusė delegacijų bendrystė tęsis ir kitais metais, tik dviračiais keliausime jau iš Budry į Šakius. Projektas finansuojamas ES fondo lėšomis, įgyvendinant Interreg V-A Lietuva-Lenkija 2014-2020 bendradarbiavimo programą.
DUONKEPIS
Jau visai netrukus Zanavykų muziejuje pasklis šviežios, kepamos duonos kvapas! Ne veltui nuo seno vienas pagrindinių patiekalų ant mūsų stalo buvo duona – skalsos, gerovės, vaišingumo, laimės, apsaugos nuo blogio simbolis. Esame dėkingi meistrams, kurie greičiau nei per mėnesį Zyplių dvaro sodybos Amatininkų name pastatė senovinį duonkepį. Įrengimo darbai finansuojami ES lėšomis, įgyvendinant projektą “Kultūros ir amatų keliu-Šakiai-Budry”.
MOKOMĖS PINTI DERLIAUS VAINIKUS
Rugpjūčio 23-27 dienomis Budry miestelyje (Lenkija) vyksta derliaus vainikų pynimo mokymai. Išmokti vainiko pynimo ir puošimo būdų išvyko 5 dalyviai iš Šakių (Lietuva). Šie mokymai yra vieni iš bendrų veiklų, numatytų įgyvendinant tarpvalstybinio bendradarbiavimo programos projektą “Kultūros ir amatų keliu-Šakiai-Budry”.
DERLIAUS ŠVENTĖ BUDRY MIESTELYJE
Rugsėjo 12 d. turėjome unikalią galimybę pakeliauti kultūros ir amatų keliu Budry mieste (Lenkija). Įspūdingo dydžio ir grožio tradiciniai derliaus pabaigtuvių vainikai iškilmingai buvo nešami į bažnyčią, ten pašventinti ir pernešti į pagrindinę šventės vietą, kur vyko rugiapjūtės apeigų demonstravimas, šurmuliavo amatininkų mugė ir skambėjo atlikėjų dainos. Mugėje buvo galima įsigyti ir lietuviškos naminės duonos, medaus, sojų vaško žvakių, papuošalų ir keramikinių indų, medžio drožinių, rankų darbo atvirukų bei kitų gaminių. Zanavykų muziejaus darbuotojai šventėje pristatė dvi edukacines programas – kraitinių skrynių tapybą ir juostų audimą. Sulaukėme nemažo būrio vietinių smalsuolių, kurie gėrėjosi audėjų Irenos Sakalauskienės ir Jono Sakalausko renkamais raštais, susikaupę įvairiomis spalvomis bei ornamentais tapė suvenyrines skrynutes. Lietuvių delegaciją atlydėjęs Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis visiems šventės dalyviams, svečiams ir organizatoriams dovanojo savo atliekamą dainą. Romantiškomis dainomis toliau publiką šildė Mamų ir dukrų vokalinis kvartetas. Lietuvių delegacijos gretose turėjome ir mero patarėją Violetą Simonavičienę ir rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėją Darių Aštrauską. Esame be galo dėkingi savo partneriams už suteiktą galimybę iš arčiau pažinti kitos šalies kultūrą ir papročius, už šiltą priėmimą, malonų pabendravimą ir gražų laiką, dalyvaujant projekto “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai – Budry” bendrose veiklose.
TARPTAUTINĖ EDUKACINĖ DUONOS ŠVENTĖ “SU SAVO DUONA VISUR RASI SUOLĄ”
Jau 19-ąjį kartą Zanavykų muziejuje organizuojama Duonos šventė šiais metais išaugo į tarptautinį dviejų dienų renginį. Įgyvendinant tarpvalstybinio bendradarbiavimo abipus sienos projektą “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai-Budry”, iš Budry (Lenkija) į Šakius atvyko nemažas būrys amatininkų ir folkloristų.
Atvykę svečiai pažintį su zanavykų kraštu pradėjo įsitraukdami į Europos paveldo, meno ir kultūros dienų veiklas.
Išklausę tautodailininko V. Jazersko paskaitos apie Lietuvos tautinius raštus ir spalvas, jie mokėsi, kaip austi juostas, ant medinių lentelių tapė gyvybės medžius.
Stebėjo parodomąją rugiapjūtės pabaigtuvių apeigų programą, išbandė grūdų kūlimą spragilais, arpavimą arpa, grūdų valymą – niekojimą geldoje, grucės grūdimą piestoje, malimą rankinėmis girnomis bei miltų sijojimą.
Dalyviai iškilmingai buvo palydėti į Amatininkų namą apžiūrėti įrengto duonkepio bei pasivaišinti pirmąja namine rugine duona.
Skambiomis dainomis šventės dalyvius džiugino Budry miestelio folkloro kolektyvai – „Budzewiaki“, „Alebabki“ ir „Absolwent“ bei Lukšių KC Zyplių dvaro kapela.
Visą dieną Zyplių dvaro kieme vyko amatininkų mugė bei edukacinės veiklos.
Aktyvi ir turininga diena mūsų laukė ir sekmadienį. Čekauskų etnografiniame muziejuje susipažinome su senoviniais medžio apdirbimo įrankiais, gaminome skiedras, o Lekėčių bendruomenės moterų kube kepėme šakotį bei degustavome autentiškus kulinarinio paveldo patiekalus.
ATGIMĘS ANTRAM GYVENIMUI
Zyplių dvaro sodybos kompleksui priklausantis Amatininkų namas šiandien vėl pasiruošęs atverti duris ir priimti lankytojus. Kovo 3 d. šiame pastate įvyks pirmasis renginys – bus atidaryta Vilniaus dailės akademijos Įvietinto meno ir scenografijos katedros 2020–2021 metų vasaros praktikų darbų paroda, kviečianti pažinti Europos kostiumo raidą.
Amatininkų namas pastatytas XX a. pradžioje, šeimininkaujant grafui Tomui Potockiui. Tai vienas gražiausių ūkinės dalies statinių. Iš kitų jis išskiria išraiškingomis raudonomis plytomis ir tinkuotais puošybos elementais. Šiame name būdavo apgyvendinami dvaro kumečiai, su kuriais grafas visada mielai bendraudavo. Kumečių vaikai kasmet per kalėdų šventes būdavo kviečiami prie eglutės į rūmus. Čia gaudavo grafaičių rankų darbo dovanų.
Kviečiame apsilankyti ir pasigrožėti pilnai atkurta Amatininkų namo išvaizda!
SUSITIKIMAS ZANAVYKŲ MUZIEJUJE
Jau antrus metus vykdomo projekto “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai – Budry” veiklos įgauna pagreitį. Šįkart su savo partneriais iš Budry savivaldybės susitikome Zanavykų muziejuje, pasidžiaugėme nuveiktais darbais bei aptarėme artimiausias bendras veiklas.
ŠAKIŲ IR BUDRY MOSKLEIVIŲ SUSITIKIMAS
Šakių “Varpo” mokyklos moksleivių susitikimas su Budrių mokyklos moksleiviais, kurį inicijavo Zanavykų muziejus, įgyvendindamas Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo programos projektą “Kultūros ir amatų keliu – Šakiai – Budry”.
Moksleiviai išklausė Marty Bura Janowskiej paskaitą apie kultūrinį bei istorinį Lenkijos ir Lietuvos paveldą, savo žinias pasitikrino surengtoje viktorinoje. Taip pat apsilankė Sciborski ekologinėje gyvenvietėje “Bėgantis vilkas”, kur išgirdo įdomių aktyvaus keliautojo, pedagogo Dariusz Morsztyn pasakojimų apie keliones bei laisvalaikio praleidimo būdus.
DVIRAČIŲ ŽYGIS BUDRY-ŠAKIAI
Birželio 3-5 dienomis mūsų partneriai, tęsdami projekto „Kultūros ir amatų keliu – Šakiai – Budry“ veiklas, organizavo dviračių žygį nuo Budrių miestelio (Lenkija) iki Zanavykų muziejaus (Lietuva). Dešimt dalyvių iš Lietuvos ir penkiolika iš Lenkijos susivienijo bendram iššūkiui – per tris dienas įveikti 210 km.
Keliaudami dviračiais grožėjomis nuostabiais šalių gamtos vaizdais, svečiavomės Mozūrijos ekologinėje sodyboje „Tylieji vandenys“, stabtelėjome prie hidroelektrinės, mynėme turtingais flora ir fauna Skalisko miškais, aplankėme Rapa piramidę, gėrėjomis unikaliais istorinės bažnyčios vitražais, pasivaikščiojome po kurortinį Geldapės miestelį.
Nemažai jėgų iš dalyvių pareikalavo antroji diena, kai teko įveikti ilgiausią apie 100 kilometrų ir kalvočiausią atkarpą nuo Geldapės iki Vilkaviškio. Trečioji diena buvo skirta Lietuvos kraštovaizdžio ir kultūros objektų pažinimui. Sekminių rytą sudalyvavome šv. Mišiose Kudirkos Naumiestyje. Žygeivius palaimino ir trumpą bažnyčios istoriją pristatė kan. Donatas Jasulaitis.
Sintautų miestelyje prie dainuojančio fontano mus pasitiko ir apie žymesnius objektus papasakojo laikinai Sintautų kultūros centro direktoriaus pareigas einanti Vida Čeplevičienė. Didelį įspūdį mūsų svečiams paliko ir Šakių miesto karilionas.
Trečiają dieną, įveikę dar beveik šešiasdešimt kilometrų, pasiekėme savo kelionės tikslą – Zanavykų muziejų. Ten žygeivius maloniai pasitiko Šakių rajono savivaldybės vicemeras Darius Jakavičius, sveikinimo žodį tarė Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitiene, Budrių miestelio vicemerė Anna Kowalewska bei švietimo, kultūros ir sporto vedėjo pavaduotoja ir “Vėjo” klubo narė Eglė Plančiūnienė. Visiems žygio dalyviams buvo įteikti medaliai bei smulkios dovanėlės. Nuoširdžiai dėkojame Sporto Laisvalaikio Klubas “Vėjas” nariams už prisijungimą prie šio projekto. Tikimė, kad šis žygis kartu nebus paskutinis.
AMATININKŲ NAMO ATIDARYMAS
Du metus trukęs projektas tarp dviejų savivaldybių ,,Kultūros ir amatų keliu – Šakiai-Budry” pasiekė pabaigą. Rugpjūčio pradžioje džiaugėmės mūsų projekto kolegų rezultatu – restauruotu malūnu Budry gminoje Lenkijoje, – o vakar atidarėme amatininkų namą, kuris yra baigtas rekonstruoti ir papildytas moderniomis ekspozicijomis kurios džiugins Zanavykų muziejaus lankytojus.
Projekto esmė – kultūrinio ir gamtos paveldo turizmo skatinimas abipus sienos, užmezgant bendradarbiavimą tarp Zanavykų muziejaus ir Budry savivaldybės. Per porą pastarųjų metų projekto partneriai surengė ne vieną turiningą susitikimą, mąstydami, kaip patraukliau turistams pristatyti tradicinius amatus ir kultūrinį paveldą šiapus ir anapus sienos.
- Konferencijos ,,Susitikime kelio vidury” aptartos temos:
- Violeta Kasperavičiūtė, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Alytaus–Marijampolės skyriaus patarėja “Sūduvos kultūros paveldo objektai grąžinti į gyvenimą”.
- Jozef Markiewicz, Budry savivaldybės meras “Tarpvalstybinis vietos valdžios bendradarbiavimas pagal Interreg Lietuva – Lenkija programą”.
- Edgaras Pilypaitis, Šakių rajono savivaldybės meras, Marijampolės regiono plėtros tarybos kolegijos pirmininkas “Šakių rajono savivaldybės indėlis į kultūros paveldą”.
- Anna Kowalewska, Budry savivaldybės mero pavaduotoja, projekto „Kultūros ir amatų keliu –Šakiai–Budry“ koordinatorė “Projekto „Kultūros ir amatų keliu – Šakiai–Budry“ rezultatai”.
- Rima Vasaitienė, Zanavykų muziejaus direktorė “Tarp istorijos ir naujovių – Amatininkų namas prikeltas naujam gyvenimui”.
- Adam Petrėtis, Jungtinio techninio sekretoriato projektų vadovas “Buvęs ir būsimas bendradarbiavimas Lietuvos ir Lenkijos pasienyje”.
- Ieva Luckutė, UAB „Gluk Media“ projektų vadovė “Interaktyvių sprendimų pritaikymas muziejaus ekspozicijose”.
Taip pat pasirašytas susitarimas veiklų ir bendradarbiavimo koordinavimui visam po projektinės veiklos penkerių metų laikotarpiui. Todėl toliau aktyviai tęsime bendrystę.